UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Realita aktuálneho zloženia LIMBONIC ART je taká, že ju tvorí len jeden člen a to Vidar „Daemon“ Jensen. V tento fakt vyústili nezhody v smerovaní kapely medzi jej dlhoročnými dvoma členmi a tak je „Phantasmagoria“ realizáciou predstáv len jedného z nich. Štúdiová tvorba bola vždy zložená z dvoch zásadných častí, ktoré zastupovali oboch protagonistov.
Daemon vštepoval do skladieb tvrdý, na riffoch postavený blackmetalový základ, Morpheus dával skladbám melodicko-atmosférický rámec, ktorý vždy definoval výsledný zvuk kapely. Vidar Jensen už skôr avizoval, že pripravovaná „Phantasmagoria“ bude práve o ostrom blackmetale zbavenom akýchkoľvek ďalších prívlastkov. Už však samotná plocha 71 minút koliduje so spomínaným zámerom a pre rýchly naklepaný blackmetal nepredstavuje dobré znamenie. Vyplniť takýto čas nápadmi taktovanými v charakteristicky rýchlom tempe automatu, ktorý bol vždy poznávacím znakom kapely, chce veľkú dávku kreativity, ktorá tu tentokrát na mnohých miestach úplne absentuje. Rozbeh je veľmi sľubný a úvodná štvorica skladieb znie čerstvo. Je príjemným, našliapaným elektroblackom v retro kabáte s primitívnym klávesovým podmazom. V strednej časti krivka klesá niekde k priemeru a záver albumu s dvoma osemminútovými skladbami je už (pre mňa) doslova utrpením. Nie je čoho sa chytiť, riffy sa sypú v nevýraznej kompozičnej šedi. Prvotná energia sa rozplynula a kozmická atmosféra, na ktorú sme boli zvyknutí, je len smrtiacim vákuom. K dobrému celkovému dojmu neprispieva ani slabší zvuk nahrávky.
Z „Phantasmagorie“ by sa dal vyrobiť slušný album s archaickou atmosférou číreho blackmetalu plného zaujímavých riffov, nebyť megalomanskej snahy jeho autora sám naplniť stopáž, ktorú v minulosti dokázal viacmenej úspešne vyplniť kvalitným materiálom iba spolu s Morpheom. Aj preto polovica bodov zaslúžene chýba.
Úplne atypická nahrávka, ktorá snáď ani nemala výjsť pod hlavičkou LIMBONIC ART. V skratke: jedná sa o album, kde sa Daemon sám snažil zaplniť priestor, na ktorý bez Morphea nemá. Ďalších hypotetických 4 a pol boda teda chýba. Pomohlo by skrátiť stopáž na polovicu a skoncentrovať miestami slušné nápady.
4,5 / 10
Vidar "Daemon" Jensen
- všetko
1. Prologue / Phantasmagoria
2. Crypt of Bereavement
3. Curse of the Necromance
4. Portal to the Unknown
5. Dark Winds
6. A World in Pandemonium
7. Flight of the Minds Eye
8. Apocalyptic Manifestation
9. Prophetic Dreams
10. The Burning Vortex
11. A Black Sphere of Serenity
12. Astral Projection
Phantasmagoria (2010)
A Legacy Of Evil (2007)
The Ultimate Death Worship (2002)
Ad Noctum - Dynasty of Death (1999)
Epitome of Illusions (1998)
In abhorrence dementi (1997)
Moon In The Scorpio (1996)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 71:11
-bez slovního hodnocení-
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.